Zamiast cukru – ksylitol. Ig – co to jest i od czego zależy?

A zatem Ig – czyli w rozwinięciu indeks glikemiczny to po prostu wskaźnik, który ukazuje wzrost cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Indeks glikemiczny może być wysoki lub niski. Wysoki jest wtedy, kiedy po spożyciu, cukier we krwi gwałtownie rośnie, natomiast niski – gdy nie zachodzi żadna reakcja lub jest niewielka.

Dlaczego szybkie wchłanianie cukrów jest niezdrowe dla organizmu? Organizm w błyskawicznym tempie wchłania cukry proste, które znajdziemy między innymi w owocach. Produkowana jest też duża ilość insuliny, dzięki której organizm równie szybko trawi cukier i pozbywa się go z organizmu. Jest to zatem szkodliwe bo im szybciej cukier się wchłania, tym szybciej się pozbywa cukru – co powoduje, że człowiek musi sięgnąć po kolejną dawkę. I tu pętla się zamyka. W konsekwencji człowiek – zamiast zyskiwać – traci energię, staje się apatyczny i wiecznie zmęczony.

Jak temu zaradzić? Należy po prostu ograniczyć spożycie cukrów prostych. Nie trzeba ich całkowicie eliminować z diety – zjedzenie owoców, zawierających cukry, na śniadanie jest wręcz wskazane. Poza tym należy dostarczać organizmowi cukier w postaci węglowodanów złożonych – zawartych w produktach z dużą ilością błonniku, które nie wchłaniają się szybko do organizmu – dzieje się to stopniowo, co zapobiega gwałtownym skokom stężenia glukozy we krwi.

Warto zapoznać się zatem z ofertami sklepów ze zdrową żywnością, gdyż w zwykłych marketach prawie każdy produkt zawiera cukier i jeszcze inne niezdrowe substancje. Zamiast cukru do kawy czy herbaty polecałabym ksylitol. Ig – czyli wskaźnik glikemiczny jest o wiele niższy w zwykłym cukrze – dlatego możemy go bezpiecznie używać. Są jeszcze inne naturalne słodziki – jak stewia, jednak moim zdaniem najsmaczniejszy jest cukier brzozowy – czyli właśnie ksylitol. Ig i jego prawidłowa wartość jest bardzo ważna dla organizmu. Nie warto tego zaniedbać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s